Tartsunk csigát!

Miiiiiiit? Tartsunk csigát! És ne érjük be kisebbel/kevesebbel, legyen egyből gigantikus! Szóval vegyünk afrikai óriáscsigát vagy más néven achát csigát (Achatina fulica). Nem kell megijedni, tenyérnyi (12-17 cm) házuk maximum 24 centis testet rejt.

Mibe tegyük? Elég egy nagyobb méretű, jól szellőző, de zárható műanyagdoboz vagy terrárium. Mi kell még? Aljzatnak kókuszrost (beáztatva, kicsavarva), mert jól tartja a nedvességet, szépia (papagájoknak árulják csőrkoptatónak), ami a csigaház felépítéséhez biztosítja a kalciumot és meszet, valamint szükségünk lesz egy kisebb méretű kézi permetezőre, hogy ne száradjon ki a talaj. Esetleg még valami?

Maga a csiga. A legtöbb állatkereskedésben pár száz forintért beszerezhető. Fontos kérdés, hogy mennyit vegyünk? Mivel egyébként sem társas lények, elégedjünk meg eggyel, hacsak nem azt tervezzük, hogy körülbelül egy év múlva már 100-150 puhatestűvel szeretnénk megosztani mindennapjainkat. A csigák ugyanis hímnősek, a megtermékenyítés kölcsönös. Az ivarérettség elérése után (kb. 10-14 hónaposan) egész évben képesek (lennének) szaporodni.

Mi kerüljön az étlapjukra? Növényevők lévén, elég színes a paletta: uborka, saláta (jól megmosva, kiáztatva), káposztafélék, spenót, brokkoli, tök, cukkini, sárgarépa, alma, őszibarack, dinnye stb. Ha van kertünk, akkor szedhetünk nekik pitypanglevelet, tyúkhúrt, útifüvet, lucernát, lóherét. Mivel novembertől márciusig „téli álmot” alszanak, így ebben az időszakban nincs túl sok gond velük.

Afrikai óriáscsiga (Achatina fulica)

Afrikai óriáscsiga (Achatina fulica)

 

Szöveg: Székely Ágnes

Kép: Székely Ágnes