Hazai poloskák IV.

 

Rhopalidae – Üvegpoloskák családja

Világszerte több mint 200 fajuk él. Magyarországon 19 fajjal találkozhatunk.

A családba tartozó fajok jó részének az elülső pár szárnyuk (félfedő) potroh feletti része áttetsző. Erről a tulajdonságukról kapták a magyar nevüket. Néhány fajuk a bodobácsokra emlékeztet (pl. piros karimáspoloska) vagy erősen megnyúlt testűek, már-már botszerűek (pl. karcsú botpoloska). A hazai fajok mind lágyszárúakon élnek és növényi nedveket szívogatnak.

 

Plataspidae – Bödepoloskák családja

Eurázsiában és Afrikában mintegy 560 faja él. Magyarországon csak 2 faj fordul elő.

Apró termetű poloskák. Szélesek vagy szélesebbek, mint hosszabbak. Megjelenésükben inkább bogárra emlékeztetnek. A pajzsocska az egész potrohot befedi, mely alatt a szárnyak összehajtogatva találhatók.

 

Thyreocoridae – Fémes-földipoloskák családja

Világszerte valamivel több mint 500 fajuk él. Magyarországon csupán 2 fajuk fordul elő.

Apró termetű poloskák. Megjelenésükben a sutabogarakra emlékeztetnek, de utóbbiaktól a teljes potrohot beborító pajzsocska különbözteti meg őket. A poloskák különféle lágyszárúak és cserjék virágait, magvait szívogatják. Néhány fajuk a szívogatásukkal kárt okozhat a termesztett- és dísznövényekben.

 

Cydnidae – Földipoloskák családja

Világszerte megközelítőleg 770 fajuk él, azonban Magyarországon csak 21 faj fordul elő.

Lapított, ovális testű, erősebben szklerotizált poloskák. Sötét alapszínűek. A lábak gyakran tüskések. A legtöbb faj a földben vagy a homok felszíne alatt él és gyökerek vagy más felszín alatti növényi részeket szívogat, de előfordul barlang lakó és fák kérge alatt élő faj is.

 

Scutelleridae – Pajzsospoloskák családja

Világszerte mintegy 450 faja él. Magyarországon 17 faj található meg.

Ovális testű poloskák. Gyakran különböző fémes színekben pompáznak. A pajzsocska sok fajnál teljesen elfedi a potrohot és a szárnyakat is, így kölcsönözve nekik bogárszerű megjelenést. Zavarás hatására gyakran bűzös szagot árasztanak magukból. Növényi nedveket szívogatnak. Gyakran figyelhetők meg különböző mezőgazdasági növényeken is (pl. búza).

 

Pentatomidae – Címerespoloskák családja

Világszerte megközelítőleg 5000 fajuk él. A legtöbb a trópusokon. Magyarországon azonban csak 71 fajuk fordul elő.

Lapos testű poloskák, nagy pajzsocskával. A szipókájuk hosszú, de használaton kívül a testük alá húzzák be. Változatos színezetűek. Vannak fajok, amik közel egyszínűek, míg mások meglehetősen tarkák. Lehetnek barnás, zöldes árnyalatúak, de akár fémes vagy más rikító színűek is. A legtöbb faj növényevő, de akad ragadozó is közöttük. A növényi nedveket szívogatók közül sok faj jelentős mezőgazdasági kárt is tud okozni (pl. ázsiai márványpoloska, zöld vándorpoloska).

 

Szöveg: Dr. Kiss Ádám

Kép: Magyar Balázs