Gyík- és méhparadicsom

Gyík- és méhparadicsom a gyöngyösi Mátra Múzeumban

2014. JÚLIUS 16. 
Szerző:  Babocsay Gergely

Három szint magasan, gyöngyössolymosi riolittufából készült el a Magyar Természettudományi Múzeum Mátra Múzeumának mediterrán terasza.

A Mátra Múzeum mediterrán terasza. Az esős időszak kedvezett a frissen beültetett növényeknek


A múzeum népszerű parkjának a Gyöngyös szívében található Orczy-kert ad otthont, ahol a fák és bokrok között a gazdag madárvilágon kívül néhány zöld gyík is fenn tudott maradni. A park üde sziget a városon belül, de kertészeti megoldásai éppen csak biztosították a feltételeket a gyíkok számára. Hogy megfelelőbb körülményeket teremtsünk nekik, és a látogatók számára is láthatóvá tegyük a színes állatokat, egy dísztelen és erodált rézsűből 6 méter hosszan teraszokat alakítottunk ki, amelyeket a Mátraalján bányászott, faragott kövekkel támasztottunk meg.

Ha a gyerekek megunják a játszóteret, mehetnek gyíkokat lesni


A kövek újrahasznosítottak, a szomszédos Berze János Gimnázium lebontott kerítésének építőelemei voltak. A déli fekvésű teraszokba kiselejtezett vízvezetékcsöveket fektettünk, melyeknek vége a következő terasz alá nyúlik be, így biztosítva a gyíkoknak a fagymentes telelőhelyeket.

Ha nem voltak elég hosszúak, a csődarabokat purhabbal illesztettük össze

Az emeletekre szárazságtűrő sziklakerti növényeket ültettünk, amelyek már a megépítést követő hónapban színes virágokkal borították be az építményt. A virágokra folyamatosan különféle vadméhek járnak, melyeknek egy része a park tavasszal megnyitott rovarszállodájában helyezi el petéit. Amire azonban magunk sem számítottunk, az a gyíkok szinte azonnali betelepülése. Két tavaly kelt gyík rendszeresen az üregek bejáratánál napozik, majd miután felmelegedtek, a növények között portyáznak rovarokat keresve. Időnként a szüleik is megfigyelhetők a legfelső terasz védettebb szegleteiben. Külön öröm volt látni, hogy a látogató gyerekek nagy izgalommal figyelik a gyíkokat. A legfontosabb cél ugyanis, hogy a még nyitott gondolkodású legfiatalabbakat fertőzzük meg az élővilág szeretetével.

Az első helyfoglaló gyíkok egyike, egy tavalyi kelésű nőstény zöldgyík

 A lejtőbe bevágtuk a teraszokat, majd a kövekkel megtámasztottuk a földet

Az építők, akik láthatók: Kerek László, Király János, Kovács Tibor,... és akik nem: Varga András, Gurúz Tamás, Kupai János és Babocsay Gergely

 Kész az első terasz

Miután az első növények a helyükre kerültek

forrás: A Magyar Madártani Egyesület, Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya